Vishay/Dale CMF5521K500FHR6
CMF5521K500FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5521K500FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5521K500FHR6.pdf
Availability of CMF5521K500FHR6
QUANTITY
CMF5521K500FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5521K500FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5521K500FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5521K500FHR6
Related LinksCMF5521, CMF5521K500FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5521K500FHR6 Details Description
Related parts for CMF5521K500FHR6
IC VOICE REC/PLAY 8MIN 28-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
IC POE INTERFACE SWITCH 14TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL 834513 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf