Vishay/Dale CMF5521R800DHEK
CMF5521R800DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5521R800DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5521R800DHEK.pdf
Availability of CMF5521R800DHEK
QUANTITY
CMF5521R800DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5521R800DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5521R800DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5521R800DHEK
Related LinksCMF5521, CMF5521R800DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5521R800DHEK Details Description
Related parts for CMF5521R800DHEK
MULTIPLEXER QUAD 2IN HS 16SOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC DO204AC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 55.5 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 11KVP 1200PF 20% datasheet.pdf