Vishay/Dale CMF55226R00DHR6
CMF55226R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55226R00DHR6
Brief Description
RES 226 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55226R00DHR6.pdf
Availability of CMF55226R00DHR6
QUANTITY
CMF55226R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55226R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55226R00DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55226R00DHR6
Related LinksCMF5522, CMF55226R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55226R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55226R00DHR6
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH DUAL 24LAMINATECSP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 650W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf