Vishay/Dale CMF55232K00FKBF
CMF55232K00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55232K00FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55232K00FKBF.pdf
Availability of CMF55232K00FKBF
QUANTITY
CMF55232K00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55232K00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55232K00FKBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55232K00FKBF
Related LinksCMF5523, CMF55232K00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55232K00FKBF Details Description
Related parts for CMF55232K00FKBF
CONN RECEPT 7POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT 3.96MM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX 2.1MM PNP 12-24VDC datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 33MM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf