Vishay/Dale CMF55232R00DEBF
CMF55232R00DEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55232R00DEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55232R00DEBF.pdf
Availability of CMF55232R00DEBF
QUANTITY
CMF55232R00DEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55232R00DEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55232R00DEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55232R00DEBF
Related LinksCMF5523, CMF55232R00DEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55232R00DEBF Details Description
Related parts for CMF55232R00DEBF
RES SMD 34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 29.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.5W SMA datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7S ULF datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 9DB datasheet.pdf
TABLE CLAMP 60 MM (2) datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf