Vishay/Dale CMF55237R00BHEK
CMF55237R00BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55237R00BHEK
Brief Description
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55237R00BHEK.pdf
Availability of CMF55237R00BHEK
QUANTITY
CMF55237R00BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55237R00BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55237R00BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55237R00BHEK
Related LinksCMF5523, CMF55237R00BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55237R00BHEK Details Description
Related parts for CMF55237R00BHEK
RES SMD 4.7K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 5% 2312 datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC P/O 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR ISOL 10BASE-T 1:2 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 90V 0.86A TO-205 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB SPR CLA W/L 35D datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
MOD RCVR 450MHZ ASK/OOK 16QSOP datasheet.pdf