Vishay/Dale CMF55240R00FKRE
CMF55240R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55240R00FKRE
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55240R00FKRE.pdf
Availability of CMF55240R00FKRE
QUANTITY
CMF55240R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55240R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF55240R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55240R00FKRE
Related LinksCMF5524, CMF55240R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55240R00FKRE Details Description
Related parts for CMF55240R00FKRE
20 POSITION CRIMP TYPE HOUSING datasheet.pdf
SHIELD BAG 6X8" METAL-OUT 100PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES 10.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 10"L X 14"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf