Vishay/Dale CMF55243R00FER3
CMF55243R00FER3 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55243R00FER3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55243R00FER3.pdf
Availability of CMF55243R00FER3
QUANTITY
CMF55243R00FER3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55243R00FER3
Internal Part NumberEIS-CMF55243R00FER3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55243R00FER3
Related LinksCMF5524, CMF55243R00FER3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55243R00FER3 Details Description
Related parts for CMF55243R00FER3
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 40POS TIN SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 8POLE datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 785MA 290 MOHM datasheet.pdf