Vishay/Dale CMF55249K00BHR6
CMF55249K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55249K00BHR6
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55249K00BHR6.pdf
Availability of CMF55249K00BHR6
QUANTITY
CMF55249K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55249K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55249K00BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55249K00BHR6
Related LinksCMF5524, CMF55249K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55249K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55249K00BHR6
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 200K OHM 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 22.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 619 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 90MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 60V TO-262AA datasheet.pdf