Vishay/Dale CMF55249R00FHRE
CMF55249R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55249R00FHRE
Brief Description
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55249R00FHRE.pdf
Availability of CMF55249R00FHRE
QUANTITY
CMF55249R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55249R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55249R00FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55249R00FHRE
Related LinksCMF5524, CMF55249R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55249R00FHRE Details Description
Related parts for CMF55249R00FHRE
TERMINAL BLOCK 5MM GRAY 6POS PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.0005 OHM .25% 5W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 81CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.68K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 86UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf