Vishay/Dale CMF5524K900DHEA
CMF5524K900DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5524K900DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5524K900DHEA.pdf
Availability of CMF5524K900DHEA
QUANTITY
CMF5524K900DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5524K900DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5524K900DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5524K900DHEA
Related LinksCMF5524, CMF5524K900DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5524K900DHEA Details Description
Related parts for CMF5524K900DHEA
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 9SRT datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES -10V 14CDIP datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT ZOOM SDK LH79524 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 768K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf