Vishay/Dale CMF55259K00BEEK
CMF55259K00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55259K00BEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 259K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55259K00BEEK.pdf
Availability of CMF55259K00BEEK
QUANTITY
CMF55259K00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55259K00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55259K00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)259k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55259K00BEEK
Related LinksCMF5525, CMF55259K00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55259K00BEEK Details Description
Related parts for CMF55259K00BEEK
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24SOIC datasheet.pdf
IC INTERFACE 5V 8MHZ 28-DIP datasheet.pdf
STB SENSOR TERM BOARD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE STR 4POS MALE-FEMALE 6' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLACK 500' datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POT 1.6K OHM 50W WIREWOUND LIN datasheet.pdf