Vishay/Dale CMF5525R200DHEK
CMF5525R200DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525R200DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525R200DHEK.pdf
Availability of CMF5525R200DHEK
QUANTITY
CMF5525R200DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525R200DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5525R200DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525R200DHEK
Related LinksCMF5525, CMF5525R200DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525R200DHEK Details Description
Related parts for CMF5525R200DHEK
RES SMD 43K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC DRIVER CMOS 5V 24-HSOP datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 130MA SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16QFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 400W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
GT 6C 6#16S (20-22) PIN PLUG datasheet.pdf
FO C/A LC ROS MTRJ 62.5 ORN datasheet.pdf
LED IND M6 PNL MT RED 12V IP67 datasheet.pdf