Vishay/Dale CMF5525R500FKR639
CMF5525R500FKR639 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525R500FKR639
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525R500FKR639.pdf
Availability of CMF5525R500FKR639
QUANTITY
CMF5525R500FKR639 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525R500FKR639
Internal Part NumberEIS-CMF5525R500FKR639
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525R500FKR639
Related LinksCMF5525R, CMF5525R500FKR639 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525R500FKR639 Details Description
Related parts for CMF5525R500FKR639
IC SENSOR TEMP/DET 3/5.5V 16QSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL V-OUT 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SSOP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.850" 3/5MM 2L datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7S SFN datasheet.pdf
BLZP 5.08/24/180F SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 256VF datasheet.pdf
CAP FILM 51UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf