Vishay/Dale CMF55261K00DHR6
CMF55261K00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261K00DHR6
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261K00DHR6.pdf
Availability of CMF55261K00DHR6
QUANTITY
CMF55261K00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261K00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55261K00DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261K00DHR6
Related LinksCMF5526, CMF55261K00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261K00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55261K00DHR6
RES SMD 280K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A USP4 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A TIN datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES 267 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf