Vishay/Dale CMF55261K00FEEK
CMF55261K00FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261K00FEEK
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261K00FEEK.pdf
Availability of CMF55261K00FEEK
QUANTITY
CMF55261K00FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261K00FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55261K00FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261K00FEEK
Related LinksCMF5526, CMF55261K00FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261K00FEEK Details Description
Related parts for CMF55261K00FEEK
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
JOYSTICK 1000 MICROSWITCH 6A datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 40V SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf