Vishay/Dale CMF55261R00BERE70
CMF55261R00BERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261R00BERE70
Brief Description
RES 261 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261R00BERE70.pdf
Availability of CMF55261R00BERE70
QUANTITY
CMF55261R00BERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261R00BERE70
Internal Part NumberEIS-CMF55261R00BERE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261R00BERE70
Related LinksCMF55261, CMF55261R00BERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261R00BERE70 Details Description
Related parts for CMF55261R00BERE70
CONN PIN .062 20-24AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS VERT TIN 2.54MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLT 5.08/04/180LH SN OR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H datasheet.pdf