Vishay/Dale CMF55261R00FKEA
CMF55261R00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261R00FKEA
Brief Description
RES 261 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261R00FKEA.pdf
Availability of CMF55261R00FKEA
QUANTITY
CMF55261R00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261R00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55261R00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261R00FKEA
Related LinksCMF5526, CMF55261R00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261R00FKEA Details Description
Related parts for CMF55261R00FKEA
IDC CABLE - CSC20S/AE20G/CCE20S datasheet.pdf
IC REG LDO 800MA 2.85V DPAK-3 datasheet.pdf
IC RF AMP 0.5W PA 3.5GHZ 16-QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
T5009 MBB 2NC+1NO FLEX1 M20/NPT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 200KM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SLDR R/A datasheet.pdf