Vishay/Dale CMF5526K700BERE
CMF5526K700BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5526K700BERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5526K700BERE.pdf
Availability of CMF5526K700BERE
QUANTITY
CMF5526K700BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5526K700BERE
Internal Part NumberEIS-CMF5526K700BERE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5526K700BERE
Related LinksCMF5526, CMF5526K700BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5526K700BERE Details Description
Related parts for CMF5526K700BERE
CONTACT SKT CRIMP 26-30AWG GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/16" datasheet.pdf
BAG SHLD MET-IN ZIP 18X24 datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf