TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L22-55AX
MS3470L22-55AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3470L22-55AX.pdf
Availability of MS3470L22-55AX
QUANTITY
MS3470L22-55AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55AX
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55AX
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L22-55AX Details Description
Related parts for MS3470L22-55AX
IDC CABLE - MSR50K/MC50F/MPD50K datasheet.pdf
HEAT SHRINK WHT .5" X 4' datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
IC REG BOOST 17V 1A 8WLCSP datasheet.pdf
TRIAC 400V 16A TO-3PF datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf