Stackpole Electronics Inc. PCB20JB8R00
PCB20JB8R00 picture photo
Mfg. Part Number
PCB20JB8R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERAMIC 8 OHM 20W 5% WW
Datasheet Download
PCB20JB8R00.pdf
Availability of PCB20JB8R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCB20JB8R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCB20JB8R00
Internal Part NumberEIS-PCB20JB8R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPCB Series 01/Jul/2013
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension2.500" L x 0.500" W (63.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCB20JB8R00
Related LinksPCB20, PCB20JB8R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCB20JB8R00 Details Description
Related parts for PCB20JB8R00
FUSE BLOCK CART 600V 15A CHASSIS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 800MA DO204 datasheet.pdf
EVAL BOARD C8051F912 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf