Maxim Integrated MAX5003CSE+T
MAX5003CSE+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX5003CSE+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16SOIC
Datasheet Download
MAX5003CSE+T.pdf
Availability of MAX5003CSE+T
QUANTITY
MAX5003CSE+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX5003CSE+T
Internal Part NumberEIS-MAX5003CSE+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max1.2MHz
Duty Cycle75%
Voltage - Supply10.75 V ~ 18.75 V
BuckNo
BoostNo
FlybackYes
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX5003CSE+T
Related LinksMAX500, MAX5003CSE+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX5003CSE+T Details Description
Related parts for MAX5003CSE+T
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W DUL 12V +-12V PCB datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 110MA 76 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW NONE datasheet.pdf