E-Switch D16EER11FGRNWHT
D16EER11FGRNWHT picture photo
Mfg. Part Number
D16EER11FGRNWHT
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER11FGRNWHT.pdf
Availability of D16EER11FGRNWHT
QUANTITY
D16EER11FGRNWHT Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER11FGRNWHT
Internal Part NumberEIS-D16EER11FGRNWHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorNeon, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER11FGRNWHT
Related LinksD16EER1, D16EER11FGRNWHT Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER11FGRNWHT Details Description
Related parts for D16EER11FGRNWHT
IC AMP MMIC GAAS 12GHZ 4-MICROX datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 48A IN LINE datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
LLP 6.35/90/8 BK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf