Vishay/Dale CMF55274R00FHEK
CMF55274R00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55274R00FHEK
Brief Description
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55274R00FHEK.pdf
Availability of CMF55274R00FHEK
QUANTITY
CMF55274R00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55274R00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55274R00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55274R00FHEK
Related LinksCMF5527, CMF55274R00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55274R00FHEK Details Description
Related parts for CMF55274R00FHEK
INDUCTOR/XFRMR 6.8UH MULTIWIND datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
RUN-INCH datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 36UC datasheet.pdf
6 TO 8 STEP DOWN BUTT SPLICE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ANTENNA 450/868MHZ OMNI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf