Vishay/Dale CMF5527K000FHEK
CMF5527K000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527K000FHEK
Brief Description
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527K000FHEK.pdf
Availability of CMF5527K000FHEK
QUANTITY
CMF5527K000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527K000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5527K000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527K000FHEK
Related LinksCMF5527, CMF5527K000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527K000FHEK Details Description
Related parts for CMF5527K000FHEK
CONN RECEPT 7POS .165 AWG18 TIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 360 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf