Vishay/Dale CMF5527K000FKRE70
CMF5527K000FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527K000FKRE70
Brief Description
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527K000FKRE70.pdf
Availability of CMF5527K000FKRE70
QUANTITY
CMF5527K000FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527K000FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5527K000FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527K000FKRE70
Related LinksCMF5527K, CMF5527K000FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527K000FKRE70 Details Description
Related parts for CMF5527K000FKRE70
SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/4W 0.05% AXIAL datasheet.pdf