Vishay/Dale CMF5527K400BER6
CMF5527K400BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527K400BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527K400BER6.pdf
Availability of CMF5527K400BER6
QUANTITY
CMF5527K400BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527K400BER6
Internal Part NumberEIS-CMF5527K400BER6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527K400BER6
Related LinksCMF5527, CMF5527K400BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527K400BER6 Details Description
Related parts for CMF5527K400BER6
IC 12-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 6.1A 31 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 36SGL 2.36MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CABLE ASSY 5'RG142 SMAMALE/RPBNC datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
IC AMP LOG CONV 16-LFCSP datasheet.pdf
ER 14C 14#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 16 V datasheet.pdf