Vishay/Dale CMF5527R000FKEB70
CMF5527R000FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527R000FKEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527R000FKEB70.pdf
Availability of CMF5527R000FKEB70
QUANTITY
CMF5527R000FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527R000FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5527R000FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527R000FKEB70
Related LinksCMF5527R, CMF5527R000FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527R000FKEB70 Details Description
Related parts for CMF5527R000FKEB70
CONN PLUG 20POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf