Vishay/Dale CMF5527R100FKRE
CMF5527R100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527R100FKRE
Brief Description
RES 27.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527R100FKRE.pdf
Availability of CMF5527R100FKRE
QUANTITY
CMF5527R100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527R100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5527R100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527R100FKRE
Related LinksCMF5527, CMF5527R100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527R100FKRE Details Description
Related parts for CMF5527R100FKRE
FIXED IND 4MH 1.75A 1.16 OHM TH datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT LCD/LED 40DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 38A 1.3 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 256POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 68POS datasheet.pdf