Vishay/Dale CMF5527R400BHBF
CMF5527R400BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527R400BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527R400BHBF.pdf
Availability of CMF5527R400BHBF
QUANTITY
CMF5527R400BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527R400BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5527R400BHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527R400BHBF
Related LinksCMF5527, CMF5527R400BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527R400BHBF Details Description
Related parts for CMF5527R400BHBF
RES 17.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 7.5VC SC896 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 180PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLN 22.20MM datasheet.pdf