Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C100JB51PNC
CL05C100JB51PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C100JB51PNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C100JB51PNC.pdf
Availability of CL05C100JB51PNC
QUANTITY
CL05C100JB51PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C100JB51PNC
Internal Part NumberEIS-CL05C100JB51PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C100JB51PNC
Related LinksCL05C10, CL05C100JB51PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C100JB51PNC Details Description
Related parts for CL05C100JB51PNC
IC DECODER/DEMUX 4-16LINE 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 60A TO264 datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 400VAC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEMP METER LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A D2PAK datasheet.pdf