ITT Cannon, LLC KJB6T15W18SE
KJB6T15W18SE picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W18SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W18SE.pdf
Availability of KJB6T15W18SE
QUANTITY
KJB6T15W18SE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W18SE
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W18SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W18SE
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W18SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W18SE Details Description
Related parts for KJB6T15W18SE
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AC datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
20PIN TO INDIVIDUAL WIRES CABLE datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 0.2 OHM datasheet.pdf