Vishay/Dale CRCW0402182KFKEDHP
CRCW0402182KFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402182KFKEDHP
Brief Description
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402182KFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402182KFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402182KFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402182KFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402182KFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402182KFKEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW0402182KFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402182KFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402182KFKEDHP
CONN HDR PIN 36 POS METRIMATE AU datasheet.pdf
POE INJECTOR 15.4W 48V DESKTOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A TO263-5 datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #21 datasheet.pdf
CAP ARRAY 18PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
MOSFET N-CH PW-X datasheet.pdf
2XRSV M12 D KODIERT GERADE UMSPR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf