Vishay/Dale CMF55280K00FKRE70
CMF55280K00FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55280K00FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55280K00FKRE70.pdf
Availability of CMF55280K00FKRE70
QUANTITY
CMF55280K00FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55280K00FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF55280K00FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55280K00FKRE70
Related LinksCMF55280, CMF55280K00FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55280K00FKRE70 Details Description
Related parts for CMF55280K00FKRE70
IC 16MHZ ESCC XTEMP 44-PLCC datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CEVIEW PRO RT datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf