Vishay/Dale CMF5528R700DEBF
CMF5528R700DEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5528R700DEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5528R700DEBF.pdf
Availability of CMF5528R700DEBF
QUANTITY
CMF5528R700DEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5528R700DEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5528R700DEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5528R700DEBF
Related LinksCMF5528, CMF5528R700DEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5528R700DEBF Details Description
Related parts for CMF5528R700DEBF
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 0.05" 3" datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 3A IEC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 37POS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 18MM datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf