Vishay/Dale CMF5528R700FHRE
CMF5528R700FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5528R700FHRE
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5528R700FHRE.pdf
Availability of CMF5528R700FHRE
QUANTITY
CMF5528R700FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5528R700FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5528R700FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5528R700FHRE
Related LinksCMF5528, CMF5528R700FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5528R700FHRE Details Description
Related parts for CMF5528R700FHRE
IC MCU 8BIT 64KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf