Vishay/Dale CMF5528R700FHRE
CMF5528R700FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5528R700FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5528R700FHRE.pdf
Availability of CMF5528R700FHRE
QUANTITY
CMF5528R700FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5528R700FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5528R700FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5528R700FHRE
Related LinksCMF5528, CMF5528R700FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5528R700FHRE Details Description
Related parts for CMF5528R700FHRE
RES SMD 36 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN STEREO 3.5MM SOLDER BLACK datasheet.pdf
TRIAC 800V 15A TO220AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
XPLAINED PRO EXT REB233 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RJ FIELD SEALED JAM NUT RECEPT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf