Vishay/Dale CMF55293R49FKEA
CMF55293R49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55293R49FKEA
Brief Description
RES 293.49 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55293R49FKEA.pdf
Availability of CMF55293R49FKEA
QUANTITY
CMF55293R49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55293R49FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55293R49FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)293.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55293R49FKEA
Related LinksCMF5529, CMF55293R49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55293R49FKEA Details Description
Related parts for CMF55293R49FKEA
IC FPGA 158 I/O 240PQFP datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TXRX LOW POWER 2.4GHZ 32QFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf