Vishay/Siliconix IRFP27N60KPBF
IRFP27N60KPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFP27N60KPBF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 27A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP27N60KPBF.pdf
Availability of IRFP27N60KPBF
QUANTITY
IRFP27N60KPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP27N60KPBF
Internal Part NumberEIS-IRFP27N60KPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4660pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP27N60KPBF
Related LinksIRFP27, IRFP27N60KPBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFP27N60KPBF Details Description
Related parts for IRFP27N60KPBF
CONN HEADER 5POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IDE4K 1.8" FLASH DISK 4GB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER V-OUT 5V 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CABLE DSUB 25POS ML-ML 3M datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
A4 MD 4KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf