Vishay/Dale CMF552K1000BHEB
CMF552K1000BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K1000BHEB
Brief Description
RES 2.10K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K1000BHEB.pdf
Availability of CMF552K1000BHEB
QUANTITY
CMF552K1000BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K1000BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF552K1000BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCMF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K1000BHEB
Related LinksCMF552K, CMF552K1000BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K1000BHEB Details Description
Related parts for CMF552K1000BHEB
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2-CHAN 24-QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK DIVIDER 24SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
LED BLUE 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.7UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf