Vishay/Dale CMF552K1620BHEK
CMF552K1620BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K1620BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K1620BHEK.pdf
Availability of CMF552K1620BHEK
QUANTITY
CMF552K1620BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K1620BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K1620BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K1620BHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K1620BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K1620BHEK Details Description
Related parts for CMF552K1620BHEK
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS SMD R/A datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 5.26A 24 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf