Texas Instruments LP3988IMFX-2.85/NOPB
LP3988IMFX-2.85/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3988IMFX-2.85/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3988IMFX-2.85/NOPB.pdf
Availability of LP3988IMFX-2.85/NOPB
QUANTITY
LP3988IMFX-2.85/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3988IMFX-2.85/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3988IMFX-2.85/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3988IMFX-2.85/NOPB
Related LinksLP3988IMFX, LP3988IMFX-2.85/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3988IMFX-2.85/NOPB Details Description
Related parts for LP3988IMFX-2.85/NOPB
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SCSI .085" MALE RA 24POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT FH 80POS .050 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
END CAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf