Cypress Semiconductor CY22800FXC-018A
CY22800FXC-018A picture photo
Mfg. Part Number
CY22800FXC-018A
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC
Datasheet Download
CY22800FXC-018A.pdf
Availability of CY22800FXC-018A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY22800FXC-018A Order Process
Ship out your order
Specifications of CY22800FXC-018A
Internal Part NumberEIS-CY22800FXC-018A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCY22800FXC-018A Application Note
Featured ProductCypress InstaClock™ Programmable Clock Generator IC's
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTube
TypeFanout Buffer (Distribution), Spread Spectrum Clock Generator
PLLYes
InputClock, Crystal
OutputLVCMOS
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:3
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max100MHz
Divider/MultiplierYes/Yes
Voltage - Supply3.14 V ~ 3.47 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY22800FXC-018A
Related LinksCY22800, CY22800FXC-018A Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY22800FXC-018A Details Description
Related parts for CY22800FXC-018A
PHOTODIODE 680NM 2.98MM SQ TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
MIC CABLE 20AWG 4000V SLATE 100' datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf