Vishay/Dale CMF552K2000FER6
CMF552K2000FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000FER6
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000FER6.pdf
Availability of CMF552K2000FER6
QUANTITY
CMF552K2000FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000FER6
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000FER6
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000FER6
Related LinksCMF552K, CMF552K2000FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000FER6 Details Description
Related parts for CMF552K2000FER6
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC BUFFER DVR 3-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 1.6W 16QSOP datasheet.pdf