Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1K54
RMCP2010FT1K54 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1K54
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1K54.pdf
Availability of RMCP2010FT1K54
QUANTITY
RMCP2010FT1K54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1K54
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1K54
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1K54
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1K54 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1K54 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1K54
FIXED IND 1.2UH 2.97A 29.4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX CAN HS 5.25V 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 25DL POS .100 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEED FINGER HOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A datasheet.pdf