Vishay/Dale CMF552K3800FKBF
CMF552K3800FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K3800FKBF
Brief Description
RES 2.38K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K3800FKBF.pdf
Availability of CMF552K3800FKBF
QUANTITY
CMF552K3800FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K3800FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K3800FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.38k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K3800FKBF
Related LinksCMF552K, CMF552K3800FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K3800FKBF Details Description
Related parts for CMF552K3800FKBF
DIODE ZENER 13V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 25POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 22 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 630 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
OSC CMEMS 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 25C SHLD 300V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 40V 120-277 datasheet.pdf