Vishay/Dale CMF552K4900FHEK
CMF552K4900FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K4900FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K4900FHEK.pdf
Availability of CMF552K4900FHEK
QUANTITY
CMF552K4900FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K4900FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K4900FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K4900FHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K4900FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K4900FHEK Details Description
Related parts for CMF552K4900FHEK
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DSP 68-PLCC datasheet.pdf
WIREWAY REDUCER 6X6/4X4" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
F39-HJ0623 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf