Vishay/Dale CMF552K4900FKBF
CMF552K4900FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K4900FKBF
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K4900FKBF.pdf
Availability of CMF552K4900FKBF
QUANTITY
CMF552K4900FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K4900FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K4900FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K4900FKBF
Related LinksCMF552K, CMF552K4900FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K4900FKBF Details Description
Related parts for CMF552K4900FKBF
IC 12 BIT 1US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
BATT CYCLON SLA 2V 8.0AH datasheet.pdf
110 XC KIT,100PR,W/LEGS,4&5 PR datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 29.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf