Vishay/Dale CMF552K4900FLBF
CMF552K4900FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K4900FLBF
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K4900FLBF.pdf
Availability of CMF552K4900FLBF
QUANTITY
CMF552K4900FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K4900FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K4900FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K4900FLBF
Related LinksCMF552K, CMF552K4900FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K4900FLBF Details Description
Related parts for CMF552K4900FLBF
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 R/A datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 760UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf