Vishay/Dale CMF552K5000BHEB
CMF552K5000BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K5000BHEB
Brief Description
RES 2.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K5000BHEB.pdf
Availability of CMF552K5000BHEB
QUANTITY
CMF552K5000BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K5000BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF552K5000BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K5000BHEB
Related LinksCMF552K, CMF552K5000BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K5000BHEB Details Description
Related parts for CMF552K5000BHEB
BATTERY PK S-HD 6.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 2.7V 5TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 7.5A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 0.5PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
HOUSING ZINC GRAY 4.57"LX2.56"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM INSERT BLOCK TYPE A datasheet.pdf
3300UF 200V 50X105MM 105C 5000H datasheet.pdf